Výpočet havarijného poistenia

Výpočet havarijného poisteniaNa slovenských cestách dochádza denne k niekoľkým desiatkam dopravných nehôd, niektoré sú vážnejšie, iné menej. S príchodom zimného obdobia hrozí na vodičov áut nebezpečenstvo šmyku. V snehu a mraze je oveľa ťažšie ovládať vozidlo. Takže každý sa môže ľahko dostať do situácie, kedy stratí kontrolu nad svojím autom. Pre takéto prípady si spravte výpočet havarijného poistenia. Následne ho uzatvoriť, hoci aj najlacnejšie. To vám zabezpečí finančnú náhradu za škodu, ktorú by ste si spôsobili na vašom aute. Škoda vám môže vzniknúť či už pri priamej zrážke s iným vozidlom, tiež pri strete so zverou, po náraze do pevnej prekážky ako je strom či nejaký stĺp. Každá takáto udalosť môže viac či menej poškodiť vozidlo a vy určite oceníte, ak opravu nebudete musieť hradiť z vlastného vrecka.

Ako si spravím výpočet ceny havarijného poistenia?

Spraviť si výpočet havarijného poistenia nemusí byť vôbec stresujúce. Stačí kliknúť na https://www.insuro.sk/havarijne-poistenie/. Niekedy by ste museli kvôli poisteniu navštíviť poisťovňu a tam sa osobne informovať o detailoch poistenia, dnes vám stačí prístup na internet. Viacerí poskytovatelia majú k dispozícii pre klientov pre ľahšiu orientáciu tzv. online kalkulačku, vďaka ktorej sa bez problémov dostanete ku kompletnej ponuke poistenia.

A čo k samotnému výpočtu budete potrebovať? Kalkulačka zahŕňa niekoľko otázok nielen o poisťovanom vozidle, ale aj o vás ako majiteľovi takéhoto vozidla. Na začiatok musíte druh vozidla, či sa jedná o osobné, terénne alebo malé úžitkové vozidlo. Záleží aj na vami zvolenom variante poistenia, môžete si vybrať, či chcete poistenie komplexné alebo bez krytia určitých rizík. Potom by ste mali uviesť dátum prvej evidencie vozidla, ak toto ešte nebolo evidované, tak uvediete aktuálny dátum.

V nasledujúcom kroku budete musieť použiť technický preukaz vozidla, pretože budete zadávať informácie o vašom aute. Len takto zistíte koľko bude stáť havarijné poistenie. Ale na výber sú aj iné produkty, napríklad GAP poistenie cez stránku Insuro. Tými sú v prvom rade továrenská značka a konkrétny model vozidla. Poisťovňa sa zaujíma aj o to, na aký druh paliva auto jazdí, či je to benzín alebo nafta. Ďalšie parametre o vozidle, ktoré potrebujete do kalkulačky uviesť, sú:

  • typ prevodovky,
  • objem a výkon motora,
  • typ karosérie,
  • počet dverí a sedadiel,
  • celková hmotnosť
  • a výbava vozidla.

Ďalej musíte zadať cenu vozidla. Uvádza sa pritom vždy cena nového auta, teda ak poisťujete jazdené vozidlo, uvediete výšku pôvodnej ceny z faktúry od predajcu. V tejto časti ešte zadáte údaje o tom, či má vozidlo disky z ľahkých zliatin, aký má typ svetlometov, či má kožené sedadlá. Potom je to ešte otázka o nadobudnutí vozidla, teda či ste auto brali na lízing, pretože v takom prípade je jeho vlastníkom lízingová spoločnosť. Samozrejmosťou je aj otázka, či je vozidlo nové alebo jazdené.

Vplyv na výpočet havarijného poistenia majú aj údaje o držiteľovi vozidla

Čierne vozidloPo zadaní technických parametrov vozidla sa prekliknete na časť, v ktorej budete uvádzať informácie o držiteľovi vozidla. Tými sú:

  • právna forma,
  • dátum narodenia,
  • obec a PSČ majiteľa vozidla,
  • rok, v ktorom ste získali vodičské oprávnenie.

Ďalšia otázka je o prechádzajúcom bezškodovom priebehu, to znamená, že musíte uviesť, či ste zavinili nejakú škodovú udalosť, pri ktorej poisťovňa musela vyplatiť opravu vozidla z havarijnej poistky, rozumie sa tým aj stret so zverou alebo iným predmetom. Ak ste odpovedali na túto otázku kladne, budete musieť uviesť aj konkrétny počet poistných udalostí v jednotlivých obdobiach. Väčšinu poisťovní pritom zaujíma priebeh aj niekoľko rokov dozadu. Na koniec odpoviete už len na otázky, či máte uzatvorené aj iné platné poistenie a v ktorej poisťovni a či ste rodičom dieťaťa do 15 rokov.

Po zadaní všetkých týchto údajov sa konečne dočkáte porovnania relevantných ponúk poistenia. Tie sa vám zobrazia klasicky od najlacnejšej po najdrahšiu. Pri každej ponuke havarijného poistenia máte uvedené okrem ceny aj podrobné informácie o poistke, aká je výška spoluúčasti a aké je poistné krytie. Pre korektný výpočet havarijného poistenia je potrebné, aby ste si naštudovali podrobné informácie o poistení ešte pred tým, ako oň požiadate. Ak si poistenie vyberiete, budete musieť pre poisťovňu ešte doplniť niekoľko osobných údajov a údajov o vozidle. Ďalej sa budete riadiť pokynmi poisťovne, ktorá vám na email zašle návrh poistnej zmluvy.

Prečo je potrebné vypĺňať tak veľa údajov?

Zdá sa vám, že do kalkulačky musíte zadávať veľké množstvo informácií? To isté by ste však absolvovali aj na kamennej pobočke poisťovne. Aj keď sa vám to  možno nezdá, veľa z daných údajov sa podieľa na stanovení konečnej ceny poistenia. Tá je ovplyvnená aj tým, čo kasko všetko zahŕňa a na čo sa vzťahuje.

Je samozrejmosťou, že cena sa odvíja od takých údajov, ako je značka a model vozidla, či je auto jazdené alebo nové, a od ostatných technických parametrov. No otázky o iných vašich poisteniach alebo o tom, či ste rodičom, sa vám nezdajú relevantné? Opak je pravdou. Čo sa týka iných poistení, tak poisťovne poskytujú zväčša zľavy takým klientom, ktorí už majú u nich uzatvorenú aj inú zmluvu. A rodičia detí do 15 rokov bývajú považovaní za vodičov, ktorí jazdia po cestách opatrnejšie a viac dbajú na dodržiavanie dopravných predpisov, čiže zaplatia za poistenie menej.

Na konečnú cenu poisteniu vplýva ale predovšetkým predchádzajúci bezškodový priebeh. Aj havarijné poistenie uplatňuje tzv. malus a bonus, čiže odmenu v podobe nižšej ceny poistenia, ak jazdíte bez nehody. Ak naopak ste už boli viackrát účastníkom dopravnej nehody, musíte rátať, že sa to zohľadní vo výslednej cene pri výpočte za havarijné poistenie.